Dny evropského dědictví na hradech a zámcích

Letošní sezona je ve znamení 20. výročí existence Národního památkového ústavu a 13. ročníku projektu Po stopách šlechtických rodů, který je zaměřen na rod Harrachů. V rámci tohoto projektu byly částečně zreinstalované prostory bytu vrchního nadlesního na hradě Grabštejn, veřejnosti se představí o nadcházejícím víkendu u příležitosti Dnů evropského dědictví.

Dílčí reinstalace tří místností bytu vrchního nadlesního umožňuje částečné navrácení rodového muzea, které se na Grabštejně nacházelo v krátkém období mezi světovými válkami. Expozice se obohatí o autentické prvky svázané s posledními obyvateli hradu a zámku; jedná se zejména o zápůjčky původního vybavení, které je dnes ve správě jiných institucí, doplněné o rodové památky z kmenového mobiliáře hradu Grabštejn (především fotografie). Nejvýraznějšími exponáty jsou suvenýry z afrických výprav manžela poslední majitelky Grabštejna – Karla Podstatského z Lichtenštejna. Jedná se o domorodé ozdoby, zbraně, ale také o lovecké trofeje. Většina je k vidění na zámku v Telči, nicméně na Grabštejn se podařilo zapůjčit celou řadu krásných a zajímavých předmětů. Unikátní je například popelník vyrobený z pštrosího vejce, který nese jméno svého majitele Karla Podstatského, který byl díky sňatkové politice rodově spřízněn s janovickou větví Harrachů.

„Reinstalaci hodnotím jako opravdu vydařenou, a to nejenom z odborného pohledu, ale také z pohledu zvýšení atraktivity Grabštejna, neboť nejenom zbraně, ale právě lovecké trofeje či předměty po skutečných majitelích vždy veřejnost zajímají. Děkuji paní Ozogánové, kastelánce hradu a paní Rainišové z ÚPS Sychrov za libreto reinstalace, mé poděkování patří také všem dalším kolegům, kteří s reinstalací pomáhali. Pevně věřím, že návštěvníci vynaložené úsilí ocení," hodnotí grabštejnskou novinku Miloš Kadlec, ředitel ÚPS na Sychrově.

Prostory jsou součástí základního prohlídkového okruhu (Prohlídka grabštejnského sídla) a k vidění budou od 9. září, nicméně na 9. i 10. září vždy na 14 hodinu jsou plánovány speciální kastelánské prohlídky se zaměřením na proběhlou reinstalaci i návštěvu běžně nepřístupných prostor.

V rámci letošních Dnů evropského dědictví v Libereckém kraji bude v gotické hradní kapli na Bezdězu vystavena vzácná dřevořezba z bezdězské křížové cesty a bude zde zpřístupněn ochoz (9.-10. 9.). V pátek 8. září se na zámku Hrubý Rohozec konají noční prohlídky Jak (ne)vyhrát konkurs na strašidlo?, na zámku Lemberk chystají na sobotu 9. září Večerní scénické prohlídky zámku s Bílou paní aneb Lemberk trochu jinak a následující víkend zde bude zpřístupněna Bredovská zahrada. 23. září proběhnou na Sychrově prohlídky Za obrazy!, které se věnují nejenom rohanské portrétní sbírce. Ve východních Čechách se do Dnů evropského dědictví zapojí zámek Opočno, kde bude možno navštívit kapli sv. Anny a také si poslechnout přednášku Cesta na popraviště – hrdelní právo v Čechách (16. 9.). Na Hrádku u Nechanic si na 10. září připravili speciální prohlídky běžně nepřístupných prostor s názvem Hrádkem křížem krážemZa Babičkou Boženy Němcové se můžete vypravit o víkendu 16.–17. září do Ratibořic. Ve Slatiňanech se 10. září uskuteční kastelánské prohlídky běžně nepřístupných částí zámku a 17. září se můžete těšit na hrané prohlídky pro rodiny s dětmi v provedení slatiňanského divadelního spolku Acord, z.s.

Všechny aktivity plánované do konce sezony naleznete na https://www.npu.cz/cs/ups-sychrov/prehled-kulturnich-akci