ČLÁNKY TÝKAJÍCÍ SE ODKAZU RODU HARRACHŮ

V rámci projektu Po stopách šlechtických rodu - Harrachové - Vznešenost zavazuje jsme si pro vás připravili sérii článků, doplněných o videa. Články jsou průřezem zajímavostí, které souvisí s Harrachy a jejich vlivem napříč společností. 
Tato sekce bude průběžně doplňována po celý rok 2023.
 Postupně se můžete těšit například na krkonošskou botanickou zahradu, broskve s názvem Jan Nepomuk Harrach, všechny druhy piva, které se na panstvích rodu vařila, na první čokoládu na českém území a mnoho dalšího. 

VÁCLAVSKÉ NÁMĚSTÍ JAKO PRVNÍ SJEZDOVKA V ČECHÁCH

V noci z 5. na 6. ledna roku 1887 byl v českých zemích uskutečněn první sjezd na lyžích. Uskutečnil ho Josef Rössler-Ořovský a nemohl si pro tuto událost vybrat stylovější kopec než samotné Václavské náměstí.

VIDEO

HARRACHOVÉ A ROZMACH LYŽOVÁNÍ V KRKONOŠÍCH

O rozmach lyžování v Krkonoších a popularizaci tohoto sportu u nás se zasadil Jan Nepomuk Harrach, který roku 1892 nechal pro svůj lesní personál přivézt první lyže.

O lyžích se přitom doslechl zcela náhodou, při dvorní hostině ve Vídni. Seděl vedle vyslance ze Švédska, od něhož dostal doporučení opatřit pro lesní personál lyže, které na rozdíl od sněžnic umožňovaly dobrý pohyb i na nejmohutnější vrstvě sněhu

VIDEO

24. LEDNA DEN VZDĚLÁNÍ A VLIV JANA NEPOMUKA Z HARRACHU

Tento obor skvěle reprezentuje druhý majitel zámku Hrádek u Nechanic – hrabě Jan Nepomuk Harrach.

Založil totiž českou průmyslovou školu ve Vídni, provozoval na vlastní náklady přírodovědecký časopis nebo nechal vydat první chronologický přehled dějin království českého a mnoho dalšího.

VIDEO

SKLÁRNA NOVÝ SVĚT A JEJÍ SVĚTOVÝ ÚSPĚCH

Harrachovská sklárna dříve známá pod názvem Nový svět je nejstarší činnou sklárnou v Čechách a své první skleničky datuje do počátků 18. století. Z celkových 311 let byla po dvě století v rukou rodu Harrachů, který o ni pečoval a hýčkal ji. Není tedy divu, že v 19. století zažila sklárna jedno ze svých nejúspěšnějších období.

VIDEO

11. ÚNORA SVĚTOVÝ DEN NEMOCNÝCH

11. 2. je světový den nemocných a dnes si připomeneme osobnost, která nemocným obětovala celý svůj život: Karla Boromejského Harracha. Byl natolik uznávanou osobností své doby, že se s ním setkal i samotný Napoleon Bonaparte při obléhání Vídně. Také udržoval blízký vztah s evropskou intelektuální elitou, přátelil se například s Goethem, Hufelandem nebo Jacquinem a zaujal i císaře Josefa II.

VIDEO

HISTORIE STAVBY SNĚHOVÉ SOCHY KRAKONOŠE NA JILEMNICKÉM NÁMĚSTÍ

Dnes se podíváme na více než stoletou jilemnickou tradici stavby sněhové sochy Krakonoše na jilemnickém náměstí. Tato tradice byla porušena pouze dvakrát a to v roce 1912, kdy se nad náměstím vztyčil průkopník lyžování a sportu Jan Buchar a tento rok kdy byl vytesán Jan Nepomuk František Harrach k příležitosti roku Harrachů

VIDEO

JAK HARRACHOVÉ PŘIVEZLI PRVNÍ ČOKOLÁDU DO ČECH.

Čokoláda v 17. století patřila mezi pochutinu a lék evropské elity. Prvními, kdo čokoládu přivezl do Českých zemí, byli právě Harrachové. Není divu, že se díky svým dobrým stykům se španělským dvorem stali jedním z hlavních distributorů čokolády na český a vídeňský šlechtický dvůr.

VIDEO

Harrachovy Krkonoše – Dvoračky

Dnes vás vezmeme na výlet na Dvoračky, které jsou asi nejznámější boudou západních Krkonoš a mají bohatou historii. První zmínku bychom o boudě našli již v roce 1688, kdy sloužila jako salaš starající se o 50 krav a 80 koz. Počátkem 16. století se většina Krkonoš stala majetkem rodu Harrachů, kteří nechali mezi Huťským a Kozelským potokem vystavět tzv. Velkou boudu sv. Arnošta a Malou dvorskou boudu.

VIDEO