Rozvolnění umožní návštěvu Zahradnických trhů a trasy Historie výroby léků na Kuksu. Těšit se můžete na online koncerty.

Rozvolnění přináší možnost návštěvy Zahradnických trhů na nádvoří hospitálu Kuks a také návštěvu trasy Historie výroby léků. Dnes bude spuštěn on-line koncert ze zámku v Ratibořicích, následovat bude ze zámku Opočno a také Hrádku u Nechanic. S ohledem na uvolnění pandemických opatření je v tuto chvíli na Liberecku zpřístupněn hrad Bezděz a Trosky, areál sychrovského zámku, na Pardubicku Zámecká zahrada ve Slatiňanech, na Královéhradecku otevře na víkend své brány hospitál Kuks. Na kanálu YouTube budou spuštěny Malé zámecké koncerty realizované Královéhradeckým kvartetem ve vybraných objektech.

Správa hospitálu Kuks a České farmaceutické muzeum realizuje na nádvoří hospitálu o víkendu 14.  16. května Zahradnické trhy. Návštěvníci se mohou těšit na široký sortiment balkónových i zahradních rostlin, ovocných stromků, skalniček, kaktusů a doplňkového zboží. Otevřené bude také bylinkářství, které se nachází přímo na nádvoří hospitálu. Trhy na Kuksu budou probíhat v pátek od 12:00 do 18:00. V sobotu od 9:00 do 18:00 a v neděli od 9:00 do 16:00. V sobotu a v neděli (15.-16.5., vždy 9.-17.00 hod.) bude mimořádně zpřístupněn i okruh Historie výroby léků, který je provozován Českým farmaceutickým muzeem. Návštěvníci si okruhem prochází sami, bez průvodce, jsou povinni mít respirátory a dodržovat rozestupy, správa objektu bude hlídat, aby se návštěvníci neshlukovali a byly dodrženy všechny aktuální bezpečnostní pokyny. Okruh bude zpřístupněn pouze v souvislosti s pořádáním trhů.

Královéhradecké kvarteto ve spolupráci s pracovníky Národního památkového ústavu natočilo na vybraných objektech tzv. Malé zámecké koncerty, které budou prezentovány prostřednictvím sociálních sítí a na YouTube. Koncert je doplněn povídáním kastelána o dané památce. V tuto chvíli je na YouTube umístěn odkaz na první ze zámeckých koncertů a to na soukromém zámku Nové Město nad Metují, dnes, v pondělí 10. května bude zveřejněn koncert ze zámku v Ratibořicích, 17.5. ze zámku Opočno a poslední na Královéhradecku bude koncert a povídání ze zámku Hrádek u Nechanic a to 24.5. - https://youtu.be/AqI57P6J4As Následovat budou koncerty např. ze zámku Karlova Koruna, Dobřenice a další.

Královéhradecké kvarteto bylo založeno v roce 2014 a působí nyní ve složení Alena Hübnerová, Petr Strejc, Diana Bartáková a Jaromír Křováček. Repertoár kvarteta tvoří skladby starých autorů, skvosty klasiky i vlastní aranže populární hudby a nechybí ani písně pro dětské publikum. Projekt Malé zámecké koncerty vznikl jako reakce na udržení kultury během pandemie s cílem umožnit poslech hudby v krásném prostředí zámků a oslovit tak milovníky hudby, památek a umění.

Prosíme návštěvníky, aby si před návštěvou v současné době zpřístupněných objektů zkontrolovali otevírací dobu a podmínky návštěvy na webových stránkách daného objektu.

Správy hradů a zámků prosí návštěvníky, aby respektovali bezpečnostní pokyny, které jsou umístěny u vstupů do areálů a také na webových stránkách a chránili tak zdraví své i zdraví pracovníků Národního památkového ústavu.