Hrádek u Nechanic a rok 2019

Stalo se již tradicí, že vždy v lednu přichází malé ohlédnutí za uplynulými dvanácti měsíci na státním zámku Hrádek u Nechanic. V celkovém součtu se na zámek v roce 2019 přišlo podívat 41 354 návštěvníků, což je nejvyšší údaj za posledních patnáct let. Pravdou je, že přesně před 30 lety se tato statistika zastavila na čísle 64 036, ovšem návštěvník za prohlídku v průměru zaplatil 4,- Kčs. V současnosti se průměrná částka pohybuje kolem 80,- Kč.

Ani v letošním roce neopadly snahy o celkovou obnovu památky a restaurování mobiliáře. Co se povedlo? Byla opravena omítka u strážního domu čp. 44, stejně jako omítka severozápadní části zámecké budovy a portiku. Byly očištěny a upevněny zákrytové desky části ohradní zdi v nádvoří, byla doplněna a opravena skla světlíků, malovalo se, zaměřovalo se i zatemňovalo. Aby původní i zrestaurovaný mobiliář netrpěl vlivem UV záření, všechna expoziční okna byla vybavena novými roletami.

Významný posun zaznamenaly hostinské pokoje v 1. patře západního křídla. Ve všech byly odstraněny nevyhovující  koberce ze 70. let 20. století, kdy zde byla vytvořena expozice Osvobození Východních Čech Rudou armádou. Ani po roce 1989, kdy byla expozice zrušena, se pokojům zcela nevrátil původní vzhled, protože se na vybavení značně podepsal zub času. Od minulého roku se snažíme odkrývat dřevěnou podlahu, skryté harrachovské tapety a opravovat nábytek, který na svou příležitost trpělivě čeká v zámeckých depozitářích. Věříme, že na samostatném okruhu nám návštěvník odpustí lecjakou nedokonalost a společně s námi bude sledovat průběžný pokrok a k lepšímu stavu a radovat se z něho.

Obrovským pomocníkem v nekonečném boji s údržbou rozlehlého zámeckého areálu je nově nejen vysavač listí, ale i cisterna na vodu, která zajišťuje vláhu keřům a stromům. Vřele všem návštěvníkům doporučujeme návštěvu parku, protože po třech letech se podařilo odstranit všechny nežádoucí nálety. Průběžně doplňujeme novou výsadbu, včetně náhrady stoletého smrku, který spadl letos na jaře u jihozápadní části zámecké budovy.

V rámci zkvalitňování služeb návštěvníkům byla v zámeckém areálu zrealizována 1. etapa aktualizace informačního systému. Jednoduše řečeno by se každý návštěvník pomocí informačních tabulí a rozcestníků měl vyznat na Hrádku rychleji a lépe.

Mohlo by se zdát, že v záležitosti hospodářské budovy se nic neděje, ale opak je pravdou. Na severozápadní část je hotová projektová dokumentace včetně stavebního povolení, na zbylou část existuje studie. Teď už „jenom“ sehnat dostatek financí.. Stále ale věříme, že toto unikátní dědictví minulých generací nezůstane dlouho opomíjeno.

Bohatý byl rok 2019 i na akce. V květnu jsme se přesunuli do dob královny Viktorie s krásnou květinovou výzdobou soukromých pokojů šlechty. V roce 2020 se oblíbená výstava uskuteční od 1. do 10. května. 

Kladné ohlasy si vysloužily speciální prohlídky Hrádkem křížem krážem, které návštěvníky zavedly do běžně nepřístupných prostor. Klobouk dolů před návštěvníky-fajnšmekry, kteří neztratili pozornost ani po 150 minutách nabytých informacemi. Vzhledem k havarijnímu stavu hospodářské budovy byli návštěvníci vyzbrojeni helmami a vestami. Na zámeckou prohlídku sice nezvyklé, ale v tomto případě nezbytné.

Tradiční akce se uskutečnily v plném rozsahu: Velikonoce na Hrádku, svatební den, hudební festival Romantický Hrádek, Medové slavnosti, Zámecké slavnosti, Hrádkozámecká noc, Dny evropského dědictví i Vánoce na Hrádku. Letos k nim poprvé přibyly i hrané noční prohlídky Kouzelnické hrátky, které netradičně představily zámek jako učiliště pro mladé čaroděje. Doufáme, že při nich návštěvníci prožili magické chvilky. Pokud jste netradiční zážitek promeškali, nezoufejte. Koncem srpna 2020 chystáme rozloučení s ředitelem Brundibárem, profesorkou Vervou i černokněžníkem Voltedortem.

Největším představením letošního roku byl muzikál Noc na Karlštejně, které se v nádvoří zámku odehrálo pro velký zájem hned dvakrát. Daniel Bambas, Hana Holišová, Pavel Vítek, Regina Rázlová, Václav Knop, Ivanka Korolová nebo Lukáš Kunst proměnili Hrádek na hrad a stálo to za to. I proto se Noc na Karlštejně vrátí 3. července, o den dříve zase proběhne muzikálové gala – 4 Tenoři. Velmi nás těší fakt, že na Hrádek našly cestu současné hvězdy muzikálového nebe. A nejenom muzikálového!Matouš Ruml, Eva Josefíková, Marek Eben, Jakub Prachař, Maroš Kramár nebo Veronika Freimanová si zahráli v pěkné pohádce Princezna a půl království, ve které byl k vidění Zlatý i Rytířský sál, chodba v západním křídle, salon hraběnky nebo zámecký park. Velmi bychom si přáli, aby se hezké české pohádky na Hrádek pravidelně vracely a cítily se tam.. pohádkově.

Ne všechno je vždy pohádkové, i na zámku máme své starosti. Neukázněné návštěvníky, kteří odhazují odpadky v parku, majitele čtyřnohých mazlíčků, kteří nám nechávají v parku nechtěné "dárečky", lovce lajků na sociálních sítích, kteří si pro netradiční fotku vylezou i na větev staletého dubu nebo driftery, kteří pneumatikami svých vozů ničí nejen okolí parkoviště. Respektujme prosím prostor národní kulturní památky a chraňme dědictví této země.

Závěrem se sluší poděkovat, tentokrát velmi stručně. Srdečně děkuji všem lidem, kteří na zámku Hrádku: pomáhají, provádí prohlídky, uklízejí, inventarizují, restaurují, propagují, oddávají, sponzorují, koordinují, zahradničí, hlídají, účtují, opravují nejrůznější věci, prodávají vstupenky a suvenýry, hrají při prohlídkách nebo oživují zámeckou kuchyni. Děkuji také všem lidem, kteří zámku prostě fandí. I to nás velmi těší.            

Děkuji tedy zaměstnancům, průvodcům i dobrovolníkům. Děkuji kolegům z Národního památkového ústavu, zástupcům vesnice Hrádek, města Nechanice nebo Ministerstva kultury. A hlavně děkuji vám, milí návštěvníci, že chodíte na památky a přispíváte na ochranu kulturního dědictví.

Za celou zámeckou posádku Hrádku u Nechanic Vám přeji krásný rok 2020 a budeme se letos těšit na shledanou.

Mgr. Martin Rejman
kastelán SZ Hrádek u Nechanic

Najdete nás také na Facebooku nebo Instagramu.