Dořákův festival - Vaňhal Quartet

Účinkují

Vaňhal Quartet
HIROKO TAKAHASHI – housle
KATEŘINA ADAMCOVÁ – housle
KAMILA PUTEANY – viola
JAN SLÁDEČEK – violoncello
VÁCLAV UHLÍŘ – cembalo

VSTUPNÉ   200 Kč Vstupenky již nyní na https://www.smsticket.cz/vstupenky/28735-koncert-na-zamku?utm_medium=anchor

Program

V. H. Voříšek – Rondo pro smyčcový kvartet, op. 11

K. Vaňhal – Koncert pro violu C dur

J. Ryba / V. Uhlíř – Koncert pro cembalo C dur (světová premiéra)

 

Václav Uhlíř (*1954) je významný český varhaník, organolog a hudební pedagog. Během studia na HAMU se úspěšně zúčastnil několika mezinárodních varhanních soutěží. Od roku 1970 působí na kůru kostela Panny Marie v Hradci Králové jako varhaník a sbormistr. V letech 1983–2019 působil pedagogicky na pardubické konzervatoři. Od roku 1990 zastává funkci na Biskupství v Hradci Králové funkci diecézního organologa. Od roku 1993 je uměleckým vedoucím hudebního souboru krematoria v Pardubicích. Soustavně se věnuje koncertní činnosti a spolupracuje s různými orchestry, sbory a sólisty.

Z jeho četných nahrávek pro Český rozhlas stojí za zmínku zvláště cyklus nahrávek českých historických varhan. Václav Uhlíř se také podílí na organizaci významných kulturních událostí, jako je varhanní festival Vzkříšené varhany nebo Orlicko-kladský varhanní festival. Za dlouholetou službu církvi a zejména péči o varhany v diecézi byl na návrh biskupa Mons. Dominika Duky v roce 2008 oceněn papežem Benediktem XVI. Vyznamenáním Pro Ecclesia et Pontifice.

Vaňhal quartet tvoří stálí členové orchestru Národního divadla v Praze. Komorní soubor se věnuje poučené interpretaci klasicistní hudby. Zaměřuje se především na díla skladatelů, kteří působili ve slavném smyčcovém kvartetu Dietters, Haydn, Mozart, Vaňhal.

Hiroko2

 

1603826272-puteany-kamila-viola-cb

 

KatkaCB

 

1603828726-sladecek-jan-violoncello-cb